fbpx

Kaip sutarti poroje sprendžiant konfliktus?
0 (0)

7254221832_9e4c2de0de_b

Konfliktai poroje yra labai dažni. Jie gali kilti nuo karto per mėnesį iki kelių kartų per dieną. Dažniausi konfliktų šaltiniai yra: Pinigai, Seksas, Laikas, skiriamas darbui ar šeimai, Vaikai, Namų priežiūrą, Gebėjimas atlikti. Pradedant gyventi kartu dviem skirtingiems žmonėms neįmanoma išvengti konfliktų, bet privaloma išmokti juos spręsti. Ir ne bet kaip, o surandant abiems pusėms priimtinus sprendimus. Jei sutuoktiniai nemoka sutarti poroje ir taip išspręsti konfliktų, tai greičiausiai jiems nutiks tas, kas nutiko Ievai ir Adomui.

Ievos ir Adomo istorija (kalba netaisyta):

Viena diena Adomas atrodė be galo rūpestingas bei mylintis, kita diena gėrimas ir kaltinimas jog aš dėl visko kalta, nes savo zyzimais bei bumbėjimais provokuoju ji gerti. Taip ir rutuliavosi viskas. Daug konfliktų, daug taikymosi…
Per trečias vestuvių metines įvyko baisus smurtinis konfliktas, kurio metu buvau sumušta. Raštu sunku supasakoti viską, bet po to laiko viskas manyje pasikeitė. Jis irgi pervargęs nuo manęs, nuo mano zyzimo, bumbėjimo, bet artimai bendrauti dar galėtų su manimi, o aš su juo jau nebe. Jau maždaug 9 mėn. kartu nemiegame. O atskiruose kambariuose gyvename jau labai senai. Viso esame kartu jau beveik 7 metus, per kuriuos galbūt metai ir butu (bendrai paėmus) kažko normalaus. Abiem gaila, dėl visko kas vyksta, bet šitaip gyventi taip pat nebegalim. Mano sveikata ne pati geriausia. Aš dabar tokiame gyvenimo etape, kad niekur neinu, su niekuo nebendrauju, daug verkiu, skundžiuos, vien tik nepasitenkinimas aplinkui, viskas blogai… Ieva

Nepageidaujamos pasekmės iš poroje kylančių ir neišspręstų konfliktų: Nesusipratimai, Nusivylimas, Nepasitenkinimas, Nuoskaudos, Nepagarba, Menkinimas, Įsižeidimai, Įžeidimai, Nepasitikėjimas, Nesusikalbėjimas, Pyktis, „Nekalbadieniai“, Keršijimas, Smurtas, Aukojimasis arba Kova, arba Skyrybos.

Jei nenorite patirti šių nepageidaujamų pasekmių, Jums derėtų išmokti Kaip sutarti poroje sprendžiant konfliktus abipusiai naudingu sprendimu.

Kas yra konfliktas?

Konfliktas – tai nesutarimas, ginčas, kivirčas tarp dviejų žmonių dėl jų nesuvoktų bendrų tikslų, skirtingų poreikių ir norų jiems patenkinti susidūrimo, pasibaigiančio rimtais nesutarimais, nemaloniais išgyvenimais ar net smurtu.

Pagrindinė užsitęsusių ir neišspręstų konfliktų problema.
Pateiktame Ievos ir Adomo konfliktų sprendimo (tiksliau nemokėjimo spręsti) pavyzdyje galime įžvelgti visas tris konflikto sąlygas:

1. Skirtingi vyro ir žmonos norai bei tikslai.
2. Noras įrodyti savo teisumą.
3. Nepasitenkinimas nepatinkančiu sprendimu, nes turi nusileisti stipresnei pusei.

Problemos, su kuriomis susidūrė Ieva ir Adomas:
1. Ieško konfliktų sprendimų veiksmų lygmenyje, tačiau ten abipusiai naudingų sprendimų negalima rasti, kaip negalima rasti dalinai nėščios moters.
2. Konfliktines situacija lydi labai aukštos emocijos, nes situacijos kartojasi, o konfliktai sprendžiami pralaimint kuriai nors vienai pusei.
3. Konfliktai yra įsisenėję ir dėl to jaučiamas abiejų sutuoktinių labai didelis emocinis išsekimas bei nestabilumas.
4. Dėl abipusių pažeminimų, pažeistos abiejų savivertės ir išaugusio noro įrodyti savo teisumą, abi pusės kovoja iki galo. Net jei tam reikėtų panaudoti neetiškas priemones ar net smurtą.

Pagrindinė nemokėjimo sutarti poroje sprendžiant konfliktus problema: Abu sutuoktiniai neturi gebėjimų spręsti konfliktus surandant abiem pusėm naudingus sprendimus (Win-Win ). Dėl to konfliktai sprendžiami pralaimint vienai kuriai nors pusei ar abiems (kai priimamas kompromisas).

Kaip galima spręsti konfliktus ir sutarti poroje?

Pastaruosius 6000 metų sutuoktinių konfliktų išvengimui buvo taikomas „Paklusimo modelis“, kai Vyras yra skelbiamas šeimos galva, o Žmona turi jam paklusti. Tačiau šiais laikais, civilizuotuose kraštuose, kuriems priklauso ir Lietuva, Vyras ir Moteris yra lygūs, tad „Paklusimo modelis“ modelis konfliktų sprendime nebeveikia. Sutuoktinių nemokėjimas lygiateisiais pagrindais bendrauti tarpusavyje ir spręsti konfliktus veda į emocinį atšalimą, atstūmimą, užsibaigiantį gyvenimu aukojant save, aršiai konfliktuojant ar skyrybomis.

Kaip sutarti poroje sprendžiant konfliktus lygiateisiais sutuoktinių pagrindais?
Išvengti konfliktų sukeliamų nepageidaujamų pasekmių galima išmokus lygiateisiais pagrindais:

Geriausias įrankis sutarti poroje sprendžiant konfliktus abiems pusėms priimtinu sprendimu (Win-Win) yra Apribojimų teorijos (angl. Theory of Constraints) vienas iš Mąstymo įrankių – Išsisklaidantis konflikto debesėlis (toliau tekste IKD).

IKD sudarymas konkrečiam konfliktui leidžia mums pažvelgti į konflikto šaknis giliau. Žingsnis po žingsnio nustatant veiksmus, sukeliančius konfliktą, išsiaiškinant tikruosius poreikius, kuriems tenkinti mes pasirenkame minėtus veiksmus, sutariant dėl galutinio tikslo bei keliant ir tikrinant prielaidas, kuriomis mes remiamės nutiesdami loginius ryšius tarp veiksmų, poreikių bei bendro galutinio tikslo, galime surasti vietas, kuriose vadovaujamės neteisingomis, nestipriomis prielaidomis. Suradę tokias vietas galime surasti kitus veiksmus, kurie tenkintų mūsų poreikius – ir konfliktas išspręstas abiems pusėms laimint (Win-Win).

Kokia nauda iš tokio konfliktų sprendimo būdo?

Konflikto sprendimas sudarant IKD leidžia sutarti poroje nes išmokstame:

  • Suvokti konfliktų esmę ir išsiaiškinti jų priežastis.
  • Identifikuoti problemas, kurios kyla iš konfliktų.
  • Surasti klaidingas prielaidas, dėl kurių kyla konfliktai ir jas pakeisti stipriomis prielaidomis.
  • Surasti abiems pusėms naudingus sprendimus (Win-Win) .
  • Išspręsti konfliktą taikiu būdu neįžeidžiant nei vienos pusės.
  • Išsaugoti ir sustiprinti darnius santykius.
  • Sustiprinti pagarbą ir pasitikėjimą vienas kitu.
  • Sukurti saugią atmosferą namuose ir taip sustiprinti šeimą.

Jūs galite mokytis sutarti poroje surandant abiems pusėms priimtinus sprendimus (Win-Win) savarankiškai arba atvykti į seminarą poroms Nr. 2 „Kaip sutarti poroje surandant “Win-Win” sprendimus“ ir jame, kartu su patyrusiu lektoriumi išmokti taikyti IKD Jums būdingų konfliktų išsprendimui.

Mykolas Truncė | tobulinu.lt | skyrybupsichologas.lt
Konsultantas, psichologas,
Šeimų išsaugojimo specialistas
mb. +370 679 34978, el. p. PoruPsichologas@gmail.com
FB: Stipri šeima

Foto Josh Nece

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.