Kuo skiriasi narcisizmas nuo meilės sau?
4.5 (2)

Iš psichologų ir įvairių saviugdos praktikų dažnai girdime apie meilės sau svarbą. Daugeliui tai atrodo gana suprantamas dalykas, bet ar tikrai? Kur ta riba tarp pozityvaus rūpinimosi savimi ir kenksmingo sau pataikavimo, perspausto egocentriškumo?…

1. Narcisizmas reiškia įsimylėjimą savęs, o meilė sau yra tiesiog savęs priėmimas ir meilė sau. Įsimylėjimas savęs – tai akla aistra sau, nematymas savo klaidų, savęs dievinimas, iššaukštinimas prieš kitus. Negalėjimas pakęsti, kai kiti tave kritikuoja ar sako tiesą. Nuolatinis galvojimas ir kalbėjimas tik apie save – „AŠ…“, „Man…“.

2. Narcisizmu sergantys žmonės dažnai turi žemą savigarbą, o sveiką savimeilę turintys žmonės paprastai turi aukštą savigarbą. Narcistinės asmenybės dažnai išgyvena savigarbos krizę. Jiems reikia, kad juos girtų, arba giriasi patys. Save vertina pagal pasiekimus ar turimus daiktus. Sveiką savimeilę turintys žmonės save priima ir vertina gerai nepaisant aplinkos vertinimų turi aiškius pasiekiamus tikslus, nesilygina savęs su kitais.

3. Narcizai dažnai kritikuoja kitus, o mylintys save priima save ir kitus tokius, kokie jie yra. Narcizas niekada neprisiims sau net konstruktyvios kritikos sau, jis bus pasipiktinęs, nusivylęs, kito žmogaus kompetencija. Jis visada pasiruošęs pasakyti, ką kitas žmogus daro blogai. Mylintis save geba konstruktyviai išsakyti ir priimti kritiką.

4. Narcizai niekada nėra kalti, visi kiti kalti tik ne jie. Geriausiu atveju gal ir prisiims kaltę, bet po pakalbio kitas žmogus jaus vis tiek didesnę kaltę, kad blogai pasielgė. Save mylintis žmonės savęs nelaiko tobulais, pripažįsta savo ir kitų klaidas. Neturi tikslo rasti kalto, o nori spręsti problemą.

5. Narcizams reikia daug susižavėjimo ir kitų dėmesio, o tiems, kurie myli save, nereikia patvirtinimo iš kitų. Narcizams reikia susižavėjimo šūksnių ir pagyrimų. Jei negaus teigiamu būdu dėmesio, gali staiga nualpti, susirgti ar išprovokuotų konfliktą, kad tik gautų dėmesio. Jiems reikia, kad apie juos būtų kalbama, žinoma. O save mylintiems užtenka ir vidinio žinojimo, kad pasiekiau ko norėjau. Malonu pagyrimai komplimentai, bet geba būti laimingi ir be pagyrų.

6. Galiausiai, narcisizmas dažnai kenkia tiek asmeniui, tiek santykiams, o meilė sau visada naudinga tiek asmeniui, tiek santykiams. Narcizmas neša pakylimus ir nuopolius, kuo aukščiau kyla emociškai, tuo žemiau krenta į emocinę bedugnę. Nėra galo bangavimams vidiniame pasaulyje, tuo pačiu tai labai išbalansuoja partner. O meilė sau neša vidinę harmonija, kas dar tik padeda geriau sutarti su partneriu.

Parengė Vitalija Mikutaitienė | Psichologė-psichoterapeutė

Kviečiu į mokymus “Meilė sau. Teorija ir praktika” https://www.facebook.com/events/3454221944829631/ 

MPK Centro komanda:
Gintarė Jurkevičienė;
Vitalija Mikutaitienė;
+370 601 14262;
+370 689 96381;
www.psichologijoscentras.lt
https://www.facebook.com/Mokymu-ir-psichologinio-konsultavimo-centras
https://www.instagram.com/kietosios_psichoterapeutes/

Iliustracija Sir Manuel / Unsplash

Įvertinkite!
[Balsavo: 2 Vidurkis: 4.5]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.