Narcisizmas

Narcisizmas yra asmens charakterio savybė, kuriai būdingas savo reikšmės pervertinimas ir didelis noras, kad juo būtų žavimasi. Pagal graikų mitą, graikų mitologijos herojus Narcizas buvo nubaustas ir pasmerktas įsimylėti savo paties atvaizdą už tai, jog nepriėmė bei neįvertino jaunos bei gražios mergelės Echo meilės.

Psichologijoje bei psichiatrijoje pernelyg didelis narcisizmas yra pripažintas kaip asmenybės sutrikimas (vadinamasis Narcisistinis asmenybės sutrikimas). Sigmund Freud buvo pirmasis, kuris paminėjo šį terminą psichologijoje, taipogi jis tikėjo, kad bent maža dalelė narcisizmo yra būdinga kiekvienai asmenybei.

Andrew Morrison teigia, kad normalus kiekis narcisizmo yra būtinas, norint suvokti savo poreikius, siekti tikslų, tuo pačiu nenuvertinant savęs.

Taip pat, šis terminas yra naudojamas evoliucinėje psichologijoje – kai žmonės renkasi partnerį vadovaudamiesi metodu “ieškau tokio kaip aš”. Tokiame susiporavime žmonės dažniausiai kreipia dėmesį į veido bruožus, svorį, ūgį, išsilavinimą bei šeimos giminingumą.

Tyrimai įrodė, jog mydadsrecords.com tokiose paieškose žmonės nesąmoningai ieško savęs atvaizdo kituose asmenyse. Taip pat, veido panašumai tarp partnerių yra stipri varomoji jėga renkantis antrą pusę : kadangi narcizistinė asmenybė yra įsimylėjusi save, būsimas partneris turi būti panašus į ją.

Taip pat mokslininkai ištyrė, kad metodas „ieškau tokio kaip aš” gali padidinti dauginimąsi tarp genetiškai panašių partnerių.

Pagal („Narcissism”, www.sciencedaily.com)
Parengė Marija Sakalauskaitė

3 Responses

  1. Anonimas parašė:

    Geras straipsnis,bet daugelis žmonių net nėra girdėję apie tai…

  2. Anonimas lopas parašė:

    Nepjauk grybo… :(

  3. MTG parašė:

    Taip, vaikai visi iš pradžių būna narcizai. Bet jeigu asmenybės raida yra normali, tai iš narsicizmo išaugama. Kažkoks sveikas kiekis savimylos yra gerai ir dar nėra savaime narsicistinis sutrikimas. Mano nuorodoj yra daugiau ir detaliau apie šį sutrikimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *