„Siauro proto“ žaidimai (II): kaip praplėsti savo ribas?
0 (0)

Įsisukę į kasdienybės rutiną ir patogiai įlindę į savo susikurtus rėmus, kartais net nepagalvojame, kad galėtume gyventi visai kitaip – laimingesnį, prasmingesnį, turtingesnį gyvenimą (apie tai rašiau ankstesniame straipsnyje). Kad pamatytume daugiau galimybių turime išlįsti iš tų rėmų ir pažvelgti į save ir savo situaciją plačiau – tarsi iš paukščio skrydžio. Bet kaip tai padaryti? Kaip išplėsti tą mąstymo ir matymo lauką?

Plėsk žmonių ratą. Mūsų aplinka tiesiogiai veikia mūsų suvokimą ir veiksmus. Apsupk save pozityviais ir augti siekiančiais žmonėmis, megzk naujas pažintis, kad pamatytum kitokių požiūrių. Kartais nauji pažįstami gali ir tiesiogiai „nuvesti“ kitu, geresniu keliu – pasidalindami rekomendacijomis, suteikdami informacijos ar konkrečios pagalbos.

Plėsk akiratį. Nauji potyriai, renginiai, reginiai, vietos, kelionės, literatūra, menas – visa tai atskleidžia daug naujų įvairių požiūrių, apie kuriuos gal iki šiol net nesusimąstei. Vaikiškas smalsumas, nuolatinė naujovių paieška išugdys norą ir gebėjimą tyrinėti. Tik tyrinėdamas gali praplėsti savo pasaulio suvokimą.

Skaityk ir domėkis. Gerų idėjų, kitokių požiūrių, padrąsinimo gali pasisemti ne tik iš saviugdai skirtų knygų, genialią mintį gali rasti ir grožinėje knygoje ar vonios kambaryje gulinčiame žurnale. Svarbiausia nuolat „nešiotis“ su savimi aktualiausius klausimus. Atsakymai mus gali surasti netikėčiausiose vietose ir netikėtu metu, pavyzdžiui, kai protas bus atsipalaidavęs nuo užduočių ir darbų – duše ar beklausant paukščių čiulbesio.

Pasielk spontaniškai. Neprisirišk prie planų – mokykis lankstumo, visada palik vietos ekspromtui ir kūrybiškumui. Pamėgink kartais pasielgti taip, kaip Tau neįprasta, išlipk iš savo rutinos: eik į darbą kitu keliu, pasirink kitą transporto priemonę, eik pietauti į naują vietą, apsirenk sau nebūdingu stiliumi.

Neskubėk sakyti „ne“. Ar tikrai žinai, ką prarandi, atsakydamas neigiamai? O gal tik blokuoji daugelį dalykų jų net nepabandęs? Dažnai iš įpročio, automatiškai atmetinėjame pasiūlymus, kurie mums iš pirmo žvilgsnio netinkami ar nepatogūs, tačiau labai dažnai po tuo slepiasi įvairios mūsų baimės, nusistatymai, nenoras išlipti iš komforto zonos. Paeksperimentuok ir patyrinėk naujus plotus, stabtelėdamas prieš kiekvieną automatišką „ne“: „O kodėl aš noriu atsisakyti? Kas mane stabdo? Tikrai nenoriu ar tik bijau?

Klausk ir klausykis. Įprask kelti atvirus klausimus, į situacijas vis pažiūrėti iš kito kampo. Klausk savęs, nešiokis tuos klausimus ir būk atviras atsakymams. Klausinėk ir kitų, kad išgirstum kažką naujo. Vienas iš sąmoningumo lavinimo metodų yra koučingas – jo esmę sudaro požiūrį plečiantys klausimai. Galite klausimus kelti patys, pasitelkę knygas arba kreiptis į koučingo specialistus, taip pat psichologus, karjeros konsultantus ar kitokius ugdymo trenerius.

Ieškok mokytojų, bet neprisirišk. Geriau pažinti save ir siekti daugiau padeda įvairūs saviugdos metodai – šiandien siūloma daugybė programų, praktikų iš viso pasaulio, paremtų mokslu ar religija. Gali susirasti mentorių, konsultantą, dvasinį vadovą, o gal kaimyną – patyrusį verslininką ar tiesiog išmintingą žmogų, kuris padės Tau judėti norima kryptimi, pasidalindamas savo patirtimi ir žiniomis. Tačiau neprisirišk prie vienos mokyklos – gilintis tiek pat svarbu, kiek ir praplėsti požiūrį, žinoti, kas dedasi aplink, o ne tik Tavo kieme.

Išbandyk tylą. Tik pabėgę nuo nuolatinio triukšmo, skubėjimo, veiklumo į tylą ir sustoję joje galime išgirsti save: savo norus, poreikius, klausimus. Išjunk muziką, telefoną, kompiuterį – įsijungs tai, ko labiausiai reikia šiuo metu. Galbūt gali pakeisti darbo ar poilsio vietą, susirasti jaukų ramų kampą pabuvimui su savimi. Tyloje gimsta garsiausi dalykai.

Išmok mėgautis dabartimi. Mokydamiesi būti „čia ir dabar“ atlaisviname protą nuo įkyrių minčių, nuimame įtampą, galime labiau mėgautis gyvenimu, taigi – ir pamatyti daugiau galimybių. Ugdykis įprotį tam tikrus veiksmus atlikti sąmoningai, galbūt lėčiau nei įprastai: valytis dantis, gerti arbatą, valgyti pusryčius. Didžiausias priešas – „multitasking‘as“. Kuo daugiau dalykų darai po vieną, paeiliui – tuo mažiau patiri nereikalingo streso ir esi produktyvesnis.

Medituok. Meditacija – būdas plėsti sąmonę ir nuraminti protą, dvasinio susikaupimo ir dėmesio koncentracijos pratybos. Jos padeda išsilaisvinti iš iliuzijų, atsitapatinti nuo savo pojūčių, emocijų ir minčių. Tokia praktika, pažįstama daugeliui pasaulio sėkmingiausių žmonių, leidžia išsigryninti, kas svarbu, ir geriau pažinti save, praplėsti galimybių ribas. Yra įvairių meditacijų rūšių, vienos jų religinės, kitos pasaulietiškos. Šiuo metu viena populiariausių – „mindfulness“ (dėmesingo įsisąmoninimo) meditacijos, kurioms gali skirti kad ir 10 minučių per dieną.

Rašyk. Visai nesvarbu, ar rašai dienoraštį laisvu stiliumi, kuri eiles ar apsakymus – rašymas leidžia atsikratyti nenaudingų slegiančių minčių, iš pasąmonės ištraukti svarbius dalykus ir ją pravalyti. Tai efektyvus metodas, kurį dažnai rekomenduoja psichologai ir psichoterapeutai kaip būdą išlieti sunkioms emocijoms, lavinti kūrybiškumą – tai vadinama rašymo terapija.

Sportuok. Fizinis aktyvumas teigiamai veikia ne tik kūną ir fizinę savijautą, bet ir mūsų smegenis, ugdo valią ir pasitikėjimą savimi. Be to, sporte visada gali patikrinti ir praplėsti savo ribas – išbandyti naują sporto šaką, padaryti ilgesnę mankštą nei įprastai ar priimti iššūkį bėgti maratoną ar eiti į naktinį pėsčiųjų žygį.

Užsiimk mėgstama veikla. Kai veikiam tai, kas mums malonu, atsipalaiduojam – o kai atsipalaiduojam, ateina kūrybiškiausi sprendimai. Kai nuimam siaurą fokusą nuo problemos, galim atsitraukti ir į viską pažiūrėti iš toliau. Be to, tuomet jaučiame daugiau laimės ir prasmės, pasitikime savimi, taigi ir esame atviresni naujovėms. Būtinai įsitrauk į savo dienotvarkę mėgstamų veiklų, susirask naujų laisvalaikio užsiėmimų.

Svajok. Suaugusieji dažnai pamiršta svajoti, užsidarę „reikia“ režime. Arba bijo: „O kas jei niekada to neturėsiu?“ Svajonės – didelis turtas savaime, jos įkvepia veikti, net jei šiuo metu atrodo, kad tai visai nerealu. Įprask skirti tam laiko – rašyk visas kilusias idėjas į knygutę, karpyk paveikslėlius ar kolekcionuok nuotraukas kompiuteryje.

Jausk ir reikšk dėkingumą. Jei nori turėti ar galėti daugiau, bet nesijauti dėkingas už tai, ką jau turi ir gali – nepajudėsi iš vietos. Gėlės auga tik derlingoje dirvoje, kurią myli saulė, lietus ir žmogus. Jei Tavo širdis pilna dėkingumo, jį spinduliuoji visam pasauliui ir tampi tarsi magnetu galimybėms.

Pradėjęs tyrinėti galimybes ir žvelgti į pasaulį plačiau, gali tai paversti savo gyvenimo būdu, kurio esmė – nuolat augti, semtis ir dalintis. Tačiau taip pat svarbu ne tik nuolat plėsti ribas, bet ir laiku sustoti – atsirinkti tai, kas tikrai svarbu, išsigryninti prioritetus ir imtis veiksmų, kad geriausios galimybės virstų realybe.

Raminta Girdvainė | Tuesipakankamai.lt
Atradimų trenerė
Iliustracija: Felix Russell-Saw

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

2 Responses

  1. c4 parašė:

    Aciu naudingi straipsniukai su naudingais patarimais. Ikvepe truputy nauju minciu taip pat ir nuotaika praskaisrino , uzkrove energijos problemu sprendimui kaskaip motyvavo , tikekimes neatleis :D

    • Ed parašė:

      Visiskai pritariu kolegai, motyvuojantis , ishkarto keleta ideju pametesiantis straipsnis, aciu )

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.