Tavo laikas lygu laimingas vaikas: ką svarbu žinoti tėvams ir kaip gali padėti savanoriai

Pressfoto / Premium license

Vaikai ir paaugliai jaučiasi laimingi, saugūs, labiau pasitiki savimi ir lengviau įveikia įvairius sunkumus, kai suaugusieji jiems nuolat skiria individualaus laiko. Tai patvirtina moksliniai tyrimai, su vaikais dirbantys psichologai ir Paramos vaikams centro mentorystės programos „Big Brothers Big Sisters“ savanoriai.

Laikas vaikui keičia jo elgesį ir santykį su tėvais

Kartą per savaitę su 7–14 metų vaikais ir paaugliais susitinkantys „Big Brothers Big Sisters“ savanoriai pastebi, kad vaikams ir paaugliams nereikia ypatingų pramogų – labiausiai jie nori pasikalbėti, būti suprasti, padrąsinti, jausti palaikymą. Tai padeda keistis vaiko ir paauglio savijautai, elgesiui, taip pat santykiams su tėvais.

„Tėvams rekomenduojame, taip kaip planuoja darbo susitikimus ar kitus reikalus, taip į dienotvarkę įtraukti laiką su vaiku ir dviese praleisti kiekvieną dieną 15 min. arba valandą vieną kartą per savaitę. Labai svarbu, kad toks laikas būtų reguliarus – visada tuo pačiu metu ir visiškai atsitraukus nuo namų ruošos, darbo reikalų, kitų rūpesčių. Vaikas ir paauglys jaus, kad tai jo laikas, jeigu galės pats pasiūlyti veiklą, o suaugęs nuoširdžiai juo domėsis, nepertraukinės, žiūrės į akis“, – rekomenduoja Paramos vaikams centro psichologė Jūratė Baltuškienė.

Žinodamas, kada galės leisti laiką tik su mama ar tėčiu, darželinukas, ramiai jo išlauks ir kur kas rečiau dėmesio bandys išsireikalauti netinkamu elgesiu. Vyresniems vaikams ir paaugliams – tai patvirtinimas, kad tėvams jų santykiai yra svarbiausias dalykas. O tai vaikų stabilumo ir pasitikėjimo savimi pagrindas.

Kada vaikams padeda „Big Brothers Big Sisters“ savanoriai?

„Visiems vaikams ir paaugliams yra svarbus asmeninis mamos ir tėčio laikas, skirtas tik jam. Tačiau tiek tėvai, tiek visa šeima gali išgyventi įvairių sudėtingų gyvenimo laikotarpių, kai patys jaučiasi taip, kad individualiam pasikalbėjimui su savo vaiku, jo išklausymui, nuraminimui ar padrąsinimui nebelieka vidinių jėgų, nes galva užimta skausmingais sprendimais, o laiką ištirpdo užgriuvę rūpesčiai. Tada gali padėti draugiškas ir atsakingas, specialius mokymus baigęs ir praėjęs atranką savanoris, kuris suteikia vaikui ir paaugliui reikiamą emocinį palaikymą, teigiamą pavyzdį, skiria savo laiką“, – sako 26-erius metus Paramos vaikams centre įgyvendinamos, ne vienerius metus Vilniaus miesto savivaldybės remiamos programos „Big Brothers Big Sisters“ vadovė.

Bendraudami su savanoriais, net šeimai sudėtingu laikotarpiu, vaikai tampa ramesni, drąsesni, geriau supranta savo jausmus, nebijo išsakyti nuomonės ir imtis naujų dalykų, mažėja netinkamo elgesio, stiprėja santykiai su tėvais. Tam labiausiai padeda tarp vaiko ir savanorio užsimezgęs ryšys bei reguliarus savanorio skiriamas laikas vaikui.

Ką gauna savanoriai?

Vaikas/paauglys ir savanoris (merginos ir moterys su mergaitėmis, vaikinai ir vyrai su berniukais) susitikę kartą per savaitę ir užsiimdami/-os abiems patinkančiomis veiklomis (eidami pasivakščioti, žaisdami, gamindami, sportuodamis ir pan.), kalbasi jiems/joms svarbiomis temomis.

„Duodu brangiausia ką turiu – save ir savo laiką. Labai smagu matyti smalsų ir laimingą (kartais liūdną) Mažąjį Draugą, kuris kaip kempinė sugeria gyvenimą ir mūsų bendrą buvimą kartu. Man atrodo, kad tai padeda jam sukalibruoti savo gyvenimo kompasą“, – džiaugiasi „Big Brothers Big Sisters“ savanoris, advokato padėjėju dirbantis 30-metis Vadimas.

Prieš metus savanoriauti pradėjusiai Vaidai didžiausias įvertinimas girdėti: „Tu esi mano Draugė“, „Laikas praleistas kartu galėtų nesibaigti“. O jau 3-ejus metus savanoriaujanti Kristina mano, kad draugystė ir nuoširdus dėmesys kitam žmogui yra vertybės, galinčios padaryti pasaulį bent šiek tiek geresnį. Jai antrina 28-erių programų testuotoja Ema: „Žinojimas, kad galiu padėti, palaikyti, išklausyti ar kitaip pradžiuginti vaiką, suteikia daug laimės! Savanoriaudama patiriu daug šiltų, linksmų akimirkų, taip pat prasmingų pokalbių, kurie priverčia susimąstyti ne tik Mažąją Draugę, bet ir mane“.

Prisijungti prie „Big Brothers Big Sisters“ savanorių gali visi/-os nuo 18 metų, nepriklausomai nuo išsilavinimo, profesinės veiklos, šeiminės padėties; turintys/-ios laiko kiekvieną savaitę dvi valandas praleisti su vaiku; norintys/-ios baigti savanorių mokymus, kurie prasidės rugsėjo 27 d. Daugiau informacijos – www.bbbs.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *