Tinginystė
Vis teisinsi tinginystę ar kažką darysi?
Kartais tam, jog kažką nuveiktume, tenka įtempti jėgas. Kai žmogus negali ar nenori to padaryti, apie jį sako – „tinginys“.
Dažnai manoma, kad tinginystės priešybė yra valia, bet tai ne visai teisinga: energingi žmonės nėra tinginiai, bet valią turi ne visada. Tinginystė pati savaime, kaip nenoras save be reikalo varginti – visai ne yda, tiginystė, žmonijos istorijoje – tai gal net progreso variklis.
Nenoriu tempti rąsto ant kupros – išradau ratą. Patogumo siekis vieną atpalaiduoja ties artimiausiu krūmu, kad ir purve, kad ir po lietumi, kitą gi motyvuoja pasidaryti sau pradžiai nors menkiausią užuovėją, o vėliau pasistatyti namą su visai įsivaizduojamais patogumais.
Kartais tinginystė visai nesislepia: „Nenoriu, nedarysiu!“, o kartais išvis atvirai „Aš tingiu!“ sako tie, kas tiesiog negali susiimti ar nenori atlikti tai kas būtina. Tinginystė dažniau slepiasi po tokiomis gražiomis frazėmis kaip: „Aš labai užimtas“, „Rytais bėgioja tik nenormalūs!“, „Taip-taip, jūs teisūs, pradėsiu nuo pirmadienio“ arba „Nuo kitos savaitės – jau tikrai pradedu naują gyvenimą!“ – žmogus visokiausiais atsikalbinėjimais pridengia tai, jog išties nieko nedarys.
Tinginystė kartais būna tiesiog totali: nesinori daryti visiškai nieko, guliu, žiūriu į lubas, tingisi net galvoti. Nuobodybė, nykuma, net kažkaip save pralinksminti – ir tai tingisi. Dažniau tinginystė yra pasirinktinė: nubėgti į diskoteką ar kompiuterinius žaidimus žaisti nusiteikimas yra, o kambarį susitvarkyti – nesinori. Tingisi.
Tinginystė turi daug įvairių rūšių ir porūšių, bet visus juos dabar vardinti – tingisi…
Tinginystė – tai vaikiškas elgesys, neretas ir pas suaugusius. Dažniausiai po tinginyste slepiasi įprotis maištauti, kartais – nesėkmės baimė. Geriausias vaistas nuo tinginystės – ugdyti įprotį jaustis žvaliai. Būtent įprotį. Žmonės įpratinti drąsiai pasitikti nesėkmes, įpratę ir bet kokį darbą linksmai bei žvaliai dirbti – netingi jie vien tik todėl, jog yra įpratę gyventi linksmame bei veikliame formate.
Ar teisinga su tinginyste kovoti? – Ne visiems. Jei žmonės yra žvalūs ir veiklūs (tinginystė apima visus, net pačius veikliausius ir žvaliausius) – tokiems su tinginyste kovoti yra teisinga. Jie žvalūs, kovoti mėgsta ir moka, jie Kovotojai, tad tingulį nugalėti jiems sekasi puikiai. Silpnesniems ir ne tokiems energingiems geriau veikti kiek kitaip, švelniau ne taip kaktomuša. Kaip? Sekant tokiais saviugdos principais: pradėti nuo to kas lengviausia, kaupti teigiamas patirtis, pradėti nuo mažų pergalių, pasitelkiant aplinkos palaikymą, o toliau – ugdyti savyje tinkamus įpročius ir savikontrolę. Jei esate rimta būtybė, įsižiūrėkite į Atstumą: po pusmečio darbo su tinginyste problema išnyks visam laikui.
Imkitės veiksmų savarankiškai. Tinginystė dažniausiai limpa prie mūsų tada, kai esame pavargę arba netikime savo sėkme: todėl viena geriausių apsaugos priemonių yra kompetencija, tapkite savo srities meistru. Kai džiaugiatės savo rankų darbo vaisiais – širdyje kyla įkvėpimas ir džiaugsmas. O tam, kad nepavargtumėte, gulkitės miegoti laiku ir darykite pertraukas darbo metu: nereikia versti savęs nuobodžiai dirbti, geriau padirbėti žvaliai, o tada pasidaryti pertraukėlę poilsiui.
Dažniausiai tingi tie, kas leidžia sau dirbti darbus ne laiku: kai pas juos prisikaupia krūva nebaigtų reikalų, jie pradeda lyg ir niršti ar lyg ir tiesiog nuleidžia rankas. Jei pripratinsite save viską atlikti laiku, gyvenimas teiks daugiau džiaugsmo ir tingėti noras dings. Jei darbų yra bet kokiu atveju labai daug, verta susidaryti planą ir pradėti nuo to kas yra svarbiausia: akys bijo, o rankos daro, situacija keičiasi ir tampa šviesesnė.
Pagal prof.N. I. Kozlov | psychologos.ru
Man tai kelia juoką tie profesoriai ar psichologai kurie pataria ar aiškina ką reikia daryti tinginiui: „Imkitės veiksmų savarankiškai”… „tapkite savo srities meistru. Kai džiaugiatės savo rankų darbo vaisiais..” etc. Mes, tinginiai, neimlūs patarimams, mes nekenčiam raginimų! Tinginysė blogiau už katorgą – tai vienutė be durų, reikia tik leidimo išeiti kurį turim mes patys (ir niekas kitas daugiau), bet NEŽINOM kaip sau leisti IŠSILAISVINTI! Manot tinginystė tai kažkas malonaus? Tai nesibaigiantis KOŠMARAS, kurį kartais kyla noras nutraukti kartu su savo gyvybe!
O jie patarimus dalina ir tabletes.. šis pasaulis supuvęs nu nemokšų!
Matomai nesuprantate kas rašoma straipsnyje, jei dar kyla kažkokių klausimų ar abejonių. Psichologas ne šamanas ir ne burtininkas ir su burtų lazdele jums nepadės. Jis jums parodys kelią, kuriuo eidami užsikabinsite, o ar jūs eisite tuo keliu, tai jau nuo jūsų priklauso. Net šiame straipsnyje yra keletas naudingų patarimų. Pvz: imtis mažų darbų, pasijausti geriau padarius juos, imtis po truputį didesnių ir kelti savo kompetenciją (kažko mokytis), bet po truputį. Stebūklingo kelio nėra, jei jo tikitės iš psichologų – tai nelabai suprantat ką tie psichologai daro :)
Tai nebūk to supuvusio pasaulio dalimi ir nustok smerkti tuos, kurie rašo straipsnius, kuriuose nori pasakyti kažką gero ir paskatinti kurti šviežią pasaulį, o ne supuvusį..
visiskai sutinku
sutinku
Labai sutinku su komentaru. Be to prajuokino po video klausimas „vis teisinsi tinginystę, ar kažką darysi?”…. :D absurdiška, tokiems „tikriems” tinginiams motyvacijos žodžiai ar vaizdai neįkraus….. apskritai psichologai ir pan… ką jie daro: ateini pasišneki, ir iseini su keliais patarimais suvokdamas kad jie tau nieko naujo nepasakė… Wow! kokia pagalba…. :D net juokinga….. žmonėms reikia realios pagalbos….. o ne žodžių ir patarimų. kurių gali daug geresnių pasiūlyt ir seni pažįstami, nei koks „psichologas”, ar šiaip prieplauka… Ir apskritai ne visi teisiname tinginystę, bet ir nejudame pirmyn…. – kodėl? Šito net ir patys kartais nežinome. Sėdime savoje minčių vienutėje, kurią karts nuo karto kažkas prablaško…. Bet vis vien jos neatsisakome, nors ir matome, norime, žinome ir suprantame kaip tai reiktų daryti…. Bet KODĖL to nedarome??? trūksta stimulo reikia pakeisti aplinką…. bet vis tiek rasime būdų grįžti į savo įprastą rutiną…. motyvacijos, užimtumo ir kontrolės trūkumas, baimės savikritika, savęs gniaužimas – kaip visų šitų šiukšlių atsikratyti vien tik žodžių pagalba… kaip išsimušti iš šitos rutinos?
Pritariu paskutiniems pasisakiusiems :) man įdomu kaip N. įsivaizduoja tą realią pagalbą? Kad kažkas ateis ir tau kilnos Tavo rankas, bei kojas, jog kažką padarytum? Juk jei esi fiziškai sveikas žmogus, Tavo galimybės ir tai ką darai nuo pačio priklauso ir tokiam žmogui daugiau negali padėt tik kaip konsultacijom, patarimais, palaikymu. Jeigu Tu jų nepriemi, tai reiškias Tau patinka tavo esama padėtis labiau, nei kad noras tą padėtį pakeisti. Arba kitaip sakant tiesiog lengviau nieko nedaryti ir nesiimti, juk pastangų reiks dėti ir pan., vieni vargai. Iš Tavo komentaro taip pat atrodo, kad prie Tavęs turi visą parą budėti ir kontroliuoti, skatinti, sakyti jog eisi šaunuolis/ė. Būtent patekus į tinginystės rutiną, sunku iš jos išlipti, bet niekas to už Tave nepadarys ir neprivers.
Du komentatoriai didziausi pesimistai ir tinginiai.. nori netingeti tai judek! Viskas yra labai paprasta, kuo daugiau tyngi tuo maziau norisi judeti.. kuo daugiau veiklos turi, tuo daugiau judi. Niekas jusu neprivers pasikeisti, jum gali duoti patarima, jeigu ju jo nesugebat priimti tuomet bepades jum jokie psichologai..
as daznai pritrukstu darbines energijos.vis galvojau,kad tai tingejimas.dabar supratau,kad savo energija issvaistau rukydama,daug plepedama.bet tie dvieju rimtu tinginiu pasisakymai mane visai ismuse is veziu.net nezinojau,kad yra kazkokia jega,kuri gali taip sukaustyti kuna ir prota.jie isvis kazkokie aptiski,nors ytariu,kad pasikvietus i vakarely,pasilinksminti,tai tas tingejimas dingtu:):)o gal jums gero pagalio per kupra reik?atsigautumete is karto ir noras gyveni atsirastu.likniu sutikt toky zmogu,kuris tuo pagaliu ir uzdroztu ir kad jus jam padekotumete ir dar paprasytumete.
Apatija gali apimti nebūtinai dėl tingėjimo ar valios stokos – būna taip, kad tau įteigiama, jog tą daryti „reikia”, nes taip visi daro… „Reikia” ir „privalau” yra didžiausi motyvacijos žudikai. Ir jei žmogus patiki, kad jis kažką padaryti privalo, bet jo vidinis balsas to daryti nenori, tada atsirandantis „tinginys” yra vidiniai stabdžiai. Pavyzdžiui, jei tėvai tau įdiegė, kad geriausias darbas yra teisininko, o jų vaikas yra, tarkim, komunikabilus ir energingas, vargu, ar jis labai norės sėdėti apsivertęs popieriais nuo ryto ligi vakaro, nes jo būdas yra kitoks, nei tėvų įsivaizdavimas koks jų vaikas turėtų būti. Ir apskritai gyvenime tokių pavyzdžių yra daug – kiek tokių „reikia” frazių girdėjote mokykloje, per šventes ar per visą gyvenimą? Ir viską prisiversdavote daryti?
Aišku, tinginystė irgi yra. Bet Jūsų pasiūlyta fizinė bausmė gali pakeisti tik pasekmes, bet ne priežastis. Priežastys kartais slypi giliau, nei tinginystė.
O manymas, kad lazda gali išspręsti visas problemas, yra labai nutolęs nuo žmonių psichologijos…
Tai yra mitas. Nėra tingių žmonių.
Straipsnis gal ir nieko, bet vis gi paviršutiniškas, mėgėjiškas, neprofesionalus.O du komentarai po juo labai tiksliai apibrėžia tinginystės būseną, o tie kiti komentatoriai, kurie sugeba pasinaudoti straipsnio patarimais iš tikro nėra tinginiai ir nesupranta tinginystės būsenos esmės. Esmė yra ta, kad tinginiui niekada nepadės patarimai „daryk ką nors, ar daryk tą ir tą ir bus gerai”. Tą jis ir pats žino, bet neveikia, nes tingi. Čia kaip alkoholikui sakyti, negerk, o jis negali, taip ir tinginiui yra sakyti, veik! Straipsnyje neišaiškina tinginystės priežastis, o nežinant nuo ko kas atsitinka, tai ir su patarimais ne kas. Eilinį kartą psichologai yra nusitaikę į nežymius psichologinius sutrikimus, nes juos pakalbėjus galima lengvai įveikti ir paimti pinigėlį, o iš tikro tinginio tu nieko negausi, nes jis neturi, ir problemos esmės psichologai nežino, kaip ir nežino esmių esmės-kas yra samonė, pasamonė ir t.t.
Matyti, kad iš visų komentavusių, Alfonsas turi daugiausia problemų. Smerkti ir kritikuoti- lengviausia.
O kokia problema tingėti? Aš kaifuoju nuo tintginystes, nėra nieko geriau :)) reikia tik mokėti teisingai į tai pažiūrėti, tingėjimu as susikuriau tokį gyvenimą kokio kiti tik pavydetu:) vargšas tas kuris eina į darbą 8-5 ar tas kuris gali tingėti:)?