Turiu ciklotimiją: iš ryto liūdnas, o vakare aktyvus, komunikabilus ir linksmas
0 (0)

bipolinisKlausimas:

Sveiki,

Pamačiau FB Jūsų pranešimą ir susigundžiau parašyti. Nedusinsiu Jūsų savo ilga istorija, nėra ji tokia baisi, bet štai kas mane kamuoja.

Turiu aš ciklotimiją ir kiek suprantu turiu ją apie 20 metų. Kiek save pamenu jau būdams paauglys sakydavau pats sau, kad iš ryto aš kaip tėtis (lėtas, niūrus, tylus, liūdnas), o vakare (keista bet pradedant maždaug nuo 12 dienos) aš kaip mama (aktyvus, komunikabilus, linksmas ir t.t.). Pas mane gan aiškūs nuotaikų svyravimai, tiek dienos metu, tiek savaičių kartais mėnesių periodais. Ir turiu pasakyti tai labai vargina ir trukdo pilnaverčiam gyvenimui. Perskaičiau nemažai literatūros, psichologinės, ezoterinės, religinės ir t.t. Kaip nebūtų keista, bet jose tiek daug bendra… Bandžiau visokius metodus nuotaikai nugalėti. Pvz. prasidėjus liūdesiui ir nerimui vardinu visus aplink esančius ir man patinkančius dalykus. Kvėpavimo pratimai, blogų minčių keitimas joms priešingomis. Lankiau ir lankau šokius, sportuoju, bėgioju, esu fotografas, dirbu paprastą darbą ir t.t. BET, mano būsena ankščiau ar vėliau apeina visas mano daromas „kliūtis”. O man jau 30, iš kažkur ateina noras, kažką turėti, kažką pasiekti, o rankos kaip nekyla taip nekyla. Tiesa hipomanijos etapais būnu veiklus ir daug ko prigalvoju, net pradedu daryti, beeet… :) Tiesa pastovios draugės susirasti negaliu dėl isteriškos ir depresiškos asmenybės. Fritz Riemann pašnibždėjo.

Sužinojęs, kad tai nėra tik mano kvailas ir tingus charakteris nuėjau pas gydytoją. Norėjau pasišnekėti, sužinoti koks tai yra sutrikimas? Kas konkrečiai už tai atsakingas ? Kokio hormono man reikia? Kokia liauka jo negamina? Sužinojau tik tiek, kad ličiu šio nuotaikų sutrikimo jau negydo ir gavau receptą vaistui, kurio pavadinimo nepamenu, bet juo gydo astmą ir nuo jo gali nestovėti, nuslinkti, plaukai, pykinti ir t.t. Net juokas suėmė, jei dabar tarsi ir neturiu dėl ko depresuoti tai tas vaistas man duos tą priežastį :).

Mano klausimas Jums. Tai kokia ten liauka už tai atsako? kokio hormono gamyba yra sutrikusi? Ir ar yra kokių kitų vaistu?

Tiesa, pastebėjau, kad su simptomais padeda kovoti raudonųjų dobilų arbata. Jei kam prireiktų :).

Tomas

Atsakymas:

Sveiki, Tomai

Džiugu, jog dalinatės savo istorija, manau tai tikrai padės kitiems, su tuo susidūrusiems žmonėms.

Prieš atsakant į Jūsų klausimą reikėtų skaitytojams paminėti, jog ciklotimija yra nuotaikos sutrikimas, kuriam būdingi ryškūs nuotaikos svyravimai nuo manijos (pakilios nuotaikos) iki depresijos.

Tikslios atsiradimo priežastys nėra nustatytos, tačiau manoma, jog tai tam tikrų veiksnių visuma. Dažniausiai įvardinami biologiniai, psichosocialiniai bei sociakultūriniai veiksniai. Biologiniai, tai tokie kaip paveldimumas, biocheminiai veiksniai, neuroendokrininiai ir neurologiniai bei kiti veiksniai. Čia ir slypi atsakymas į užduotą klausimą. Pirmiausiai apie hormonus. Tyrimų duomenimis 50-60% sergančiųjų nuotaikų sutrikimais kraujo plazomje yra padidejęs hormono kortezolo kiekis. Taip pat pastebėta, kad žmonėms, kuriems yra sumažėjęs terioidinių hormonų kiekis yra linkę sirgti depresija. Taip pat reikėtų paminėti, jog svarbus ir neurotransmiterių vaidmuo. Dopaminas, soretoninas ir noradrenalinas reguliuoja mūsų nuotaiką. Gali būti, kad dėl šių neurotransmitorių disbalanso ir atsiranda manijos simptomai. Manau, skaitinių šia tema tikrai yra ir per daug plėstis nelabai reikėtų, juolab, kad kaip jau minėjau tikslios priežasties nėra žinoma, o visos tos priežastys tėra tik spėjimai.

Taip pat reikėtų paminėti ir kitas priežasčių grupes. Manoma, jog su nuotaikos sutrikimų atsiradimu siejasi tokios psichosocialinės priežastys kaip stresas, tam tikri asmenybiniai veiksniai, socialinis statusas ar net kultūra.

Kalbant apie gydymą vaistais, tai tikriausiai labiau reikėtų kalbėtis su psichiatru. Tačiau kiek žinau dažniausiai naudojami vaistai tai antidepresantai – depresijos epizodui ir antipsichotikai – manijos epizodui. Tačiau rasta, jog ilgainiui šių vaistų vartojimas gali ir pabloginti padėtį. Dar pavyko rasti keletą vaistų pavadinimų, kurie naudojami nuotaikos stabilizavimui užsienyje, tačiau neesu tikra dėl šaltinio ir pačių vaistų, todėl, kaip jau minėjau, ta tema reikėtų tartis su psichiatru.

Tai ką daryti galite Jūs, ar bet kas turintis nuotaikos sutrikimų, tai atkreipti dėmesį į savo gyvenimą.

Nustatyta, jog labai svarbu yra tinkamas miego režimas, kuris tiesiogiai siejasi su hormonais ir mūsų nuotaika. Jis ir tinkamas dienos režimas tikrai turėtų palengvinti padėtį. Taip pat reikėtų visiškai atsisakyti alkoholio ir kitų narkotinių medžiagų.

Kaip labai efektyvus būdas siūloma ir psichoterapija. Dažniausiai siūloma kognityvinė-elgesio terapija, kuri orientuojasi į tinkamų įgūdžių formavimą, taip pat daroma tai ką Jūs jau bandėte – darbas su savo mintimis ir pan. Reikėtų nepamiršti, kad tai tikrai gana sunkus darbas, kuris reikalauja kasdienių pastangų, o rezultatai dažnai tikrai nėra tarsi burtų lazdelė. Todėl ir reikalingas specialistas, su kurio galėtumėte pasitarti ir kuris padėtų siekti pilnaverčio gyvenimo.

Taip pat pavyko rasti, kad meditacijos ilgainiui labai pagerina padėtį, tad gal vertėtų pabandyti kasdien skirti po pusvalandį sau ir pažiūrėti kas iš to išeis?

Psichologė Audronė Salygienė
El. paštas: audrone@vitadelux.lt, mb. 863097797
vitadelux.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

6 Responses

 1. ... parašė:

  Kai perskaičiau viską,manau,Ceklotimija ir pas mane yra,tiesiog nusebau ją dabar atradusi.
  Daug kas išbandyta.Niekas nepasikeitė nuotaikų kaitų srytyje,su jomis tik problema

 2. Rasa parašė:

  Vajetutės koks sveikas ir pilnut pilnas gyvenimo džiaugsmo žmogus rašo :)Fritz Riemann siųlau mest per tvorą, tokie ir panašūs patarinėtojai tik dar labiau viską supainioja. Tokia esu ir aš(nustebau ir nudžiugau atradus pavadinimą savo „ligai” :) ). Su tais rytiniais rūkais kautis padeda aktyvus,visuomeninis darbas ir nuo pat ryto, kai tiesiog esi priverstas nebūti blogos nuotaikos. Minėjai, jog esi fotografas ir sportuoji, taigi šias veiklas pabandyk perkelti į ankstyvą rytą gamtoje. Ten galima nesivaržant būti geros nuotaikos :)

 3. Vava parašė:

  Stiprybes tvarkantis, taip jau kaikuriems zmonems yra. O del alkoholio, tai kartais taip noris pasilinksmint ir tokiu budu…

 4. klausytoja parašė:

  Man taip pat labai būdingas dalykas ryte būti piktokai, o įdienojus nuotaika žymiai gerėja. Daugybei pažįstamų yra panašiai. Tad manau, tai kažkas gan natūralaus, ką reikia tiesiog priimti kaip gyvenimo dalį – Gyvenimo, kurį myli! net ir su tais rytais…
  p.s. aš rytą pradedu valandos-pusvalandžio malda (savais žodžiais, paskui skaitau Bibliją, dienos skaitinius). Tai mane jau labai labai stipriai perkeičia. Tiek labai, kad jei tenka išeiti į žmones be maldos, būnu ypač budri, kad su kuo nors nesusipykčiau, nes mažiausias dalykas mane jau liečia. O po maldos, kai būnu atstatyta kaip mylimas vaikas, tikrai tampu kitokia.. ir taip kasryt. O ką daryt? :) tiesa, ilgainiui net ir tie rytiniai piktumai švelnėja. Procesas vyksta..ypač kai apgydo gilesnes žaizdas – per atleidimą visokių nuoskaudų senų. Sėkmės visiems! Laikykimės :) (t.y. leiskimės palaikomi)

 5. klausytoja parašė:

  p.p.s. Riemann’o knyga ir man labai patiko – save radau depresinę :) dabar šiek tiek persiverčiau į šizoidinę, gavosi keistas mixas.

 6. Tomas parašė:

  GERAS ! Labai nudziugau pamates savo istorija, atsakyma ir palaikancius komentarus :). Bus kuo dometis ir bandyti, keista, bet meditacija jau susidomejau ir isbandziau. Regis padeda ir net labai… Aciu uz atsakymus ir palaikyma, Jus nuostabus :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.