10 stebuklingų būdų, kaip išmokyti vaikus pamilti knygas
0 (0)

knygu-skaitymas

Liepos pradžioje paskelbti lietuvių kalbos egzamino rezultatai privertė sunerimti. Net 12 procentų nesugebėjo įrodyti moką mūsų kalbą. Egzaminą vos išlaikė net diplomuoti specialistai.

Kai kurie griežtai kerta – taip nutiko dėl to, kad mokiniai neskaito. Kaip įtikinti vaikus, kad skaitymas gali būti linksma pramoga? Dėl to galvas suka naujosios kompiuterinių žaidimų kartos tėvai. Lenk medį, kol jaunas, moko patarlė. Tad vaikus mokyti mylėti knygas reikia jau nuo mažumės. Remiantis Oprah Winfrey svetainėje (oprah.com)publikuojama medžiaga pateikiame dešimties smagių būdų sąrašą, kaip pamilti skaitymą.

1. Motyvuokite apdovanojimais

Su šeima skaitykite vienu metu. Kartu su vaikais žymėkitės lentelėje, kiek jau įveikėte, ir lyginkite rezultatus. Vos pora puslapių irgi yra rezultatas!

Kimber Brown, „Teach for America“ (angl. „Mokykite dėl Amerikos“) programų direktorė pastebi: visi vaikai skirtingi, ir juos motyvuoja skirtingi dalykai. „Svarbiausia, kad atžalos, visų pirma, tikėtų, kad jie gali įveikti užduotį, visų antra – kad to norėtų“.

Tad tėvams patariama motyvuoti vaikus apdovanojimais už perskaitytą knygą. Tačiau Thomas Barthelmess, vaikų bibliotekų asociacijos prezidentas įspėja – motyvuoti vaikų televizoriaus žiūrėjimu nevertėtų. „Taip tarsi pasakote, kad televizorius vertingesnis, nei knyga“.

2. Paslėpkite bjaurias pagundas

Įsitikinkite, ar jūsų namų aplinka skatina skaityti. Lengvai ranka pasiekiamas televizoriaus pultelis gali apsunkinti jūsų užduotį motyvuoti vaikus skaityti. Geriau lengviau pasiekiamos knygos, nei televizorius.

Puiki strategija yra apsupti vaikus knygomis apie tai, kas juos domina. Jūsų vaikas smalsauja apie dinozaurus? Padarykite taip, kad knygos apie juos jam būtų lengvai prieinamos. Tai – pirmas žingsnis į meilę knygai.

3. Rodykite pavyzdį

Jūs juk irgi skaitote! Būkite tuo vedliu, kuris ves savo atžalas į skaitymo Olimpą. Jeigu jūsų vaikai matys, kad jūs nuolat nosį įbedęs į knygą, patys užsinorės jus pamėgdžioti.

Skaityti dar nemokančius pyplius sudominkite aplinka. Važiuodami automobiliu visa šeima garsiai skaitykite gatvėse esančius užrašus. Pasak darželio auklėtojos Nancy Singer, tai skatins vaikus mokytis raidžių ir jų jungimo principo.

4. Knygos – dar ne viskas!

Paaiškinkite vaikams, kad knygos nėra vienintelis informacijos šaltinis. Skatinkite juos skaityti viską – laikraščius, lankstinukus, net instrukcijas ant pakuočių. Informacijos paieška internete taip pat skatina vaikus skaityti, domėtis, jungti, analizuoti informaciją.

Berniukus dažnai būna sunkiau motyvuoti sėsti prie knygų, nei mergaites. Tačiau tai nereiškia, kad reikia leisti jiems neskaityti. Savo vaiką galite sudominti sporto ar technikos žurnalais – svarbu, kad jis tiesiog skaitytų.

5. Nebijokite skaityti garsiai

Paprašykite savo vaikų kartais jums skaityti garsiai. Taip ne tik seksite, kiek jie jau perskaitė, bet ir mokysite juos tarimo.

K.Brown taip pat pastebi, kad mokyti vaikus skaityti irgi pravartu garsiai. Skaitykite unisonu, skaitykite jiems prieš miegą. Po kurio laiko jie jausis gerai skaitydami patys.

6. Dovanokite, dovanokite, dovanokite

Per Kalėdas, gimtadienius ir kitas šventes – dovanokite vaikams knygas kaip didžiausią brangenybę.

Th.Barthelmess pataria: „Dovanokite jiems savo mėgstamiausias vaikystės istorijas, knygos atvarte įrašę kažką nuo savęs“.

Taip pat patariama dovanotas knygas visada laikyti matomoje vietoje. Taip vaikams ugdomas pagarbos knygoms jausmas ir palaikomas susidomėjimas skaitymu.

7. Savu ritmu

Kiekvienas vaikas išmoksta skaityti savo laiku. Nereikia tikėtis, kad jūsų atžala iškart įveiks storiausias enciklopedijas. Pasikartosime – net pora perskaitytų puslapių jau yra laimėjimas. Neperspauskite.

Vaikai dažnai mėgstamas istorijas skaito begalę kartų. Priešingai daugelio įsitikinimui, tai yra gerai ir netgi labai svarbu vaiko raidai. Taip jis mokosi jungti garsus su raidėmis. Tegu tik skaito, kad ir tą pačią knygą.

8. Pasirūpinkite akimis

Knyga prieš miegą – geriausia strategija išmokyti vaikus įpročio skaityti. Keli puslapiai kas vakarą, ir jūsų vaikas netruks knygas gliaudyti it riešutus.

Tad pasistenkite, kad tai daryti jam būtų patogu – naktinis staliukas ir patogiai akims metanti šviesą lempa taps gera investicija.

9. Vasaros linksmybės

Nors vaikai ir tikisi, kad per atostogas pabėgs nuo mokslų, jūs žinote geriau. Parodykite, kad poilsis su knyga irgi gali būti malonus. Juk įdomi istorija tarsi nukelia į tolimiausius atostogų kraštus.

Taip jūsų atžalos palaikys ir netgi gerins savo skaitymo gebėjimus net nevaikščiodami į mokyklą.

10. Suteikite laisvės

Vaikams itin patinka kelionės ir išvykos iš namų. Apgaubkite važiavimą iki knygyno ypatinga aura taip parodydami tokios kelionės svarbą. Vaikams tai sužadins smalsumą ir išugdys pagarbą knygai.

Padėkite mažiesiems užsiregistruoti bibliotekoje. Taip suteiksite jiems galimybę pasijusti suaugusiais – juk turėti kortelę tokia atsakomybė!

Palikite savo vaikus ramybėje – tegu renkasi knygą patys. Tuo metu ir jūs galite ieškotis ko įdomaus sau. Ir neteiskite jų, jei išsirinks didžiulę spalvotą knygą su daug paveikslėlių ir mažai teksto. Svarbu jau vien tai, kad jie jos nori.

Parengė Liucija Lenkauskaitė
Šaltinis: lrytas.lt

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

1 Response

  1. Andrius parašė:

    O tai kaip pripratinti suaugusįjį skaityti knygas?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.