Kaip priimti geresnius sprendimus? 6 svarbiausi žingsniai
4 (1)

Allison Louise / Unsplash

Kad ir ką bedarytume, kasdien susiduriame su įvairiomis situacijomis, kai tenka priimti vienokį ar kitokį sprendimą. Ką šiandien apsirengti? Ką pasigaminti pietums? Ar prisipažinti, jog tavo mėgstamiausia pica – su ananasais? Ar skrydis oro balionu būtų tinkama dovana žmogui, norinčiam įveikti aukščio baimę? Ar keisti gyvenamąją vietą dėl geresnio darbo pasiūlymo? O gal pagaliau nutraukti alinančius santykius?

Natūralu, jog dalis mus dienos eigoje užklumpančių sprendimų nereikalauja ilgų svarstymų ir pastangų tam, kad juos išspręstume. Tačiau visiems tikrai yra tekę išgyventi momentų, kai pasirinkti, ką daryti, be galo sunku, nes rezultatas gali turėti milžiniškos įtakos tiek aplinkiniams, tiek ir mūsų pačių ateičiai.

Tikriausiai retai kada galime būti visiškai įsitikinę savo sprendimų teisingumu, tačiau priimti geresnius sprendimus vis dėlto galima išmokti. Štai keletas svarbiausių žingsnių, kuriuos turėtumėte atlikti norėdami būti tikri, kad tai, ką nuspręsite, turės daugiau teigiamų, o ne neigiamų pasekmių.

1. Neskubėkite. Daugelis didesnių ir reikšmingesnių klausimų bei problemų, su kuriomis susiduriame, nereikalauja sprendimo priimti čia ir dabar. Nors išimčių būna visur ir visada, dažnu atveju kartu su kebliais pasirinkimais gauname ir laiko jiems apgalvoti, tad, jei turite tokią galimybę, neskubėkite.

Vienas iš pirmųjų žingsnių prieš priimant svarbų sprendimą yra atsigręžti į praeitį ir prisiminti klaidas, kurias galbūt kažkada padarėte. Jokiu būdu nereikėtų iš naujo dėl jų graužtis, atvirkščiai – jos gali tapti stipriu argumentu renkantis. Gerai apgalvoję, kodėl kas nors praeityje pavyko arba nepavyko, tikėtina, suprasite, ko derėtų vengti ir į ką labiau atkreipti dėmesį šį kartą. Galbūt vadovavotės kokiais nors išankstiniais nusistatymais, kurie pasirodė esą klaidingi? O gal sprendimui įtakos padarė įvairios baimės?

Skirkite pakankamai laiko išanalizuoti situaciją ir susirinkti visą jums reikalingą informaciją – tai neabejotinai padidins jūsų šansus priimti geresnį, jums palankesnį sprendimą.

2. Nepasiduokite emocijoms. Kad ir kaip norėtume, jog sprendimų priėmimo procese dalyvautų tik logika, vis dėlto, be emocijų jis neįmanomas. Čia jos atlieka labai svarbų vaidmenį – tai, kaip jaučiatės, gali padėti jums nuspręsti, kuria kryptimi norite judėti, tačiau nesunkiai gali ir pakišti koją. Svarbu atpažinti emociją ir suprasti, kokią įtaką ši daro jūsų pasirinkimams bei atrasti tinkamą balansą.

Pavyzdžiui, jei esate dėl ko nors labai susikrimtę ar nemenkai įpykę, tai ne pats geriausias metas priimti svarbų sprendimą, nes, tikėtina, tokiu momentu nesugebėsite galvoti visiškai racionaliai. Pyktis ir kitos neigiamos emocijos skatina mus priimti drastiškesnius sprendimus – tai supratę ir atpažinę šias emocijas, lengviau užčiuopsite priežastis, dėl ko norisi padaryti kažką rizikingo ir mažai apgalvoto tuojau pat.

Kita vertus, teigiamos emocijos šiame kontekste ne išimtis. Krykštaudami iš laimės ir teigiamai įsiaudrinę lygiai taip pat esame linkę priimti spontaniškus sprendimus, kurie nebūtinai bus teisingi ir naudingi ne tik tuo momentu, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje.

3. Ieškokite atsakymų į ramybės neduodančius klausimus. Neretai dėl kažko dvejojame ar bijome dėl to, jog tiesiog nežinome. Gali trūkti informacijos, kilti įvairių klausimų, iš to kilti įsivaizdavimų, kurie nebūtinai bus teisingi, tačiau jau darys įtaką priimant svarbų sprendimą. Sustokite ir pasistenkite suprasti, kokie tie klausimai, kurie jus stabdo, ir imkitės ieškoti atsakymų.
Tarkime, gavote darbo pasiūlymą, tačiau nesate tikri, ar tai jums tinkama vieta. Galbūt turite per mažai informacijos apie komandą, ne iki galo išsiaiškinote visas savo atsakomybes ar turite abejonių dėl karjeros galimybių įmonės viduje ir dėl to nesate įsitikinę, koks sprendimas jums būtų palankiausias. Gal toje įmonėje turite draugų ar pažįstamų, kurie galėtų papasakoti daugiau? Arba turite galimybę dar kartą susisiekti su įmonės atstovu ir užduoti jums rūpimus klausimus?
Kuo daugiau žinosite, tuo informatyvesnį, o kartu ir mažiau rizikingą, sprendimą galėsite priimti.

4. Įvertinkite alternatyvas. Priimti geresnį sprendimą jums gali padėti ne tik aiški vizija, kokio rezultato jūs norite, tačiau ir įvairių scenarijų, ypač visiškai priešingo nei tikitės, apsvarstymas.

Net jei manote, kad pasirinkimai tėra du, skirkite šiek tiek laiko apgalvoti įvairesnius variantus – tikėtina, kad tokie egzistuoja. Turėdami aiškesnį visos situacijos vaizdą ir daugiau galimos pabaigos variantų, sumažinsite riziką netyčia „pamesti“ dar vieną pasirinkimą, kuris galėtų padėti jums pasiekti savo tikslų, tačiau per klaidą liktų neįvertintas. Jei reikia, susirašykite kiekvieno pliusus ir minusus – tai efektyvus būdas atskirti grūdus nuo pelų siekiant priimti tinkamiausią sprendimą.

5. Trumpam atsitraukite. Bandant priimti sudėtingus sprendimus, labai lengva „užsisukti“ minčių, klausimų, skirtingų variantų ir pasirinkimų gausoje. Jei pasimetėte ir nebežinote, kuria kryptimi judėti toliau, tiesiog atsitraukite ir pabandykite į visą situaciją pažiūrėti iš šalies. Galbūt net pamėginkite atlikti stebinčiojo vaidmenį ir pagalvokite, ką patartumėte žmogui, esančiam ten, kur dabar esate jūs.

Toks perspektyvos pakeitimas gali padėti jums pažvelgti į problemą ar klausimą naujomis akimis ir įnešti daugiau aiškumo, o tai padės lengviau atlikti pasirinkimą.

6. Paprašykite patarimo. Galiausiai, prisiminkite, kad visada yra žmonių, kurie pasiruošę jums padėti. Nebijokite papasakoti, kaip jaučiatės, ir paprašyti patarimo – galite ir nustebti, kad viskas iš tikrųjų paprasčiau, negu jums iki šiol atrodė.

Patarimai žmonių, kurie nėra tiesiogiai įsitraukę į sprendimo priėmimo procesą, gali padėti praplėsti jūsų pasirinkimo galimybes, į dienos šviesą iškelti naujų idėjų, apie kurias nė nepagalvojote, bei padėti įveikti tam tikrus asmeninius nusistatymus ar net psichologinius barjerus. Žinoma, prieš klausdami patarimo, įvertinkite pagalbininko patirtį ir galimybes patarti – galbūt šiems teko atsidurti panašioje situacijoje, o gal vertinate žmogų dėl jo sukauptos patirties ir žinių. Per daug skirtingų nuomonių iš įvairių gali ir apsunkinti sprendimo priėmimą.

Atlikę visus šiuos žingsnius, turėtumėte jaustis užtikrinčiau ir arčiau savo tikslo – pasitikėkite savimi ir pirmyn!

Įvertinkite!
[Balsavo: 1 Vidurkis: 4]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.