tikslaiAlan’as Lakein’as, žinomas efektyvios laiko vadybos konsultantas, savo knygoje “How to Get Control of Your Time and Your Life” (1973) pateikia paprastą būdą kaip išsiaiškinti gyvenimo tikslą. Atsakę viso labo tik į 3 klausimus jūs sugebėsite geriau save pažinti ir suprasti ko išties norite iš gyvenimo.

Šio pratimo atlikimui prireiks 15 min., trijų švaraus popieriaus lapų, laikrodžio ir rašiklio.

Pirmas klausimas apie gyvenimo tikslus
Paimkite pirmąjį popieriaus lapą ir užrašykite jo viršuje: “Kokie mano gyvenimo tikslai?”
Gyvenimo tikslai, tai, kitaip tariant, tos užduotys ir siekiai kuriuos sau keliate dabarties metu.

Skirkite tam 2 minutes, surašykite viską kas ateina į galvą. Stenkitės tai padaryti glaustai, pasitelkdami apibendrinančias frazes ir žodžius, venkite smulkmenų, pamėginkite aprėpti kiek įmanoma daugiau jūsų veiklos ir interesų sferų. Rašykite viską, išlaisvinkite savo vaizduotę, atidėję bet kokį analizavimą ir kritinius vertinimus į šoną.

Praėjus dviems minutėms, skirkite sau papildomai dar 2 min. ir persižiūrėkite sąrašą, ar tikrai viską surašėte, ar nepraleidote ko svarbaus. Jei įdėmiau pažvelgsite į dabartinį savo gyvenimo būdą, tai gali padėti papildyti tikslus. Pvz., jei skaitote knygas pakeliui į darbą, tai galbūt turite neįsisąmonintą tikslą papildyti savo išsilavinimą ir panašiai.

Antras klausimas apie gyvenimo tikslus
Pirmame lape apie gyvenimo tikslus greičiausiai bus paskubomis surašyti tokie žodžiai kaip “laimė”, “sėkmė”, “turtas”, “meilė” ir t.t. Bet kokiu atveju, atskymai į šį klausimą jau savaime padeda žymiai aiškiau pamatyti savo gyvenimo tikslus.

Paimkite antrą popieriaus lapą ir užrašykite jo viršuje: “Kaip aš norėčiau nugyventi sekančius 3 metus?”

Skirkite ir šiai užduočiai 2 minutes. Sudarykite savo atsakymų sąrašą. Tada dar 2 min. analizei, patikslinimams, papildymams.

Trečias klausimas apie gyvenimo tikslus
Imkite trečią popieriaus lapą ir užrašykite jo viršuje klausimą: “Jei dabar sužinočiau, kad lygiai po 6 mėnesių mane nutrenks žaibas ir aš mirsiu, kaip nugyvenčiau šiuos likusius 6 mėnesius?”

Prieš pradėdami rašyti, žinokite, kad visi su jūsų laidotuvėmis susiję klausimai ir formalumai jau išspręsti, apie tai jums nebereikia galvoti. Sutelkite dėmesį tik į tai, kaip jūs gyvensite tuos likusius 6 mėnesius.

Šiai užduočiai taip pat skiriamos 2 min. atsakymų rašymui ir 2 min. pasitikrinimui, papildymui, permąstymui.

Baigę užduotis skirkite šiek tiek laiko (apie 2 min.) darsyk peržvelgti visus tris atsakymų lapus, palyginkite, paanalizuokite teiginius ar yra kažkokios tarp jų sąsajos, kaip jie keičiasi ir t.t. Jei manote, kad tam reikia laiko daugiau, skirkite jo daugiau, tiek, kiek tik prireiks.

Pažvelgę į lapus gal būt pastebėsite, kad antro lapo atsakymai yra savotiška tąsa pirmojo, o trečiojo lapo atsakymai yra tarsi pirmų dviejų tąsa. Bet nebūtinai viskas yra taip, pas daugelį žmonių tikslai gana staigiai keičiasi, kai tik jie susivokia, kad jų gyvenimo laikas ribotas.

Trečias klausimas padeda jums įsisąmoninti tai, ko jūs galėtumėte imtis, jei blaiviu protu pažvelgtumėte į savo gyvenimą. Šio klausimo paskirtis – išryškinti jūsų tikruosius tikslus.

Jei esate patenkinti tuo, kaip gyvenate, tai trečiojo klausimo atsakymai tik patvirtins jūsų gyvenimo būdą: jūs gyvensite toliau nieko nekeisdami. Jei trečiojo lapo atsakymų sąrašas gerokai skiriasi nuo to, kaip jūs gyvenate dabar, tai pats laikas susimąstyti apie permainas.

Šis pratimas – tai puikus jūsų pasitenkinimo gyvenimu indikatorius. Laikas nuo laiko rašykite atsakymus į šiuos tris klausimus naujai, kad geriau suvoktumėte savo tikruosius norus ir teisingai išsikeltumėte savo gyvenimo tikslus.

Sėkmės!

Share Button
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė
DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!