Norėčiau išgirsti profesionalo nuomonę. Man 22 metai. Jau turiu beveik 3 metų sūnų. Šiuo metu studijuoju universitete, o mano draugas uždarbiauja Anglijoje. Jis vienintelis uždirba pinigus šeimai išlaikyti. Kadangi iki nėštumo nedirbau, pinigų už vaiką negaunu.

Dabar sužinojau, kad laukiuosi antro vaikelio. Nežinau ką daryti: gimdyti, ar nutraukti nėštumą. Vien nuo minties apie abortą darosi negera. Tačiau gimdydama nepasielgsiu geriau. Mūsų finansinė padėtis itin sunki, o jau ir taip turime mažą vaiką. Be to, iki studijų pabaigos liko dar pusantrų metų. Nebežinau, ką daryti… Prašau, padėkite.

nestumas

Atsako psichologė Rita Matulaitienė:

Rašote, kad nebežinote ką daryti. Tai rodo, kad išgyvenate nelengvą – egzistencinę gyvenimo situaciją. Todėl, nors prasidėjęs nėštumas spaudžia spręsti reikalą nedelsiant, skubėti kaip tik nederėtų. Dabar svarbu duoti sau laiko ir giliai pasverti būtiną sprendimą. Spręsti turime nuolat – kiekvienu priimtu sprendimu kuriame savo ateitį, savo gyvenimą. Galbūt, ankstesni jūsų sprendimai nebuvo nuodugniai apmąstyti, todėl dabartinė gyvenimo situacija iškilo, kaip reikalaujanti atsakingo ir išsilavinusio suaugusio žmogaus apsisprendimo.

Bandykime kartu ieškoti geriausio sprendimo, klausdamos, ko ši situacija reikalauja iš jūsų? Kokios galimybės joje slypi?

Jei ryšitės gimdyti antrąjį savo vaiką:

 • Galite suteikti galimybę savo sūnui turėti brolį ar seserį;
 • Galite turėti keletą vaikų (ar kada svarstėte kiek norėtumėte turėti vaikų, ir kam jie jums reikalingi? Ar jums patinka būti mama? Kuo jūsų antrasis, dar negimęs vaikas skiriasi nuo pirmojo? Ar jums svarbu, kad lietuvių pasaulyje būtų kuo daugiau?);
 • Galite su antro vaiko gimimu sustiprinti jūsų ryšį su vaikų tėvu;
 • Gali tekti atsidėti tik vaikų auginimui ir atidėti studijas (iki baigimo pritrūks apie pusę metų);
 • Galite pirmojo vaiko daiktus panaudoti, augindama antrąjį (taip sumažindama piniginių lėšų trūkumą pragyvenimui);
 • Gali būti labai sunku (nors jau nelengvai gyvenate 3 metus – kažkaip studijuojate, auginate sūnų, o draugas dirba Anglijoje);
 • Galite atsakingai saugotis kitų nėštumų;
 • Galite labiau užsigrūdinti, pasitikėti gyvenimu ir žinoti, kad gyvenimas nuolat keičiasi ir atneša vis naujas galimybes, jei būsite pasirengusi nuolat jų ieškoti ir įžiūrėti;
 • Galite palūžti nuo sunkumų (jei neieškosite veiksmingos pagalbos, pavyzdžiui, įmanomų piniginių pašalpų ar galinčių realiai padėti žmonių);

Kokias dar galimybes matote jūs pati?

Jei nutrauksite nėštumą:

 • Galite gyventi lengviau materialiai (nors gali kamuoti kaltės jausmas, nes rašote, kad net negera pagalvoti apie abortą);
 • Galite, galbūt, išvengti draugo ir kitų artimųjų priekaištų;
 • Galite užbaigti studijas ir, galbūt, greitai įsidarbinti;
 • Galite (jei šiuo metu motinystė tikrai jums nėra aktuali, apmąstyti savo gyvenimo tikslus, pašaukimą);
 • Galite su antro vaiko gimimu susilpninti jūsų ryšį su vaikų tėvu;
 • Galite daugiau nebesusilaukti vaikų, nors ir būsite suplanavusi (tokia gyvenimo malonė gali nebepasikartoti);
 • Galite gyventi maloniau, mažiau įsipareigojusi;

Kokias dar galimybes matote jūs pati?

Ką jaučiate kai galvojate apie kiekvieną iš šių galimybių? Kaip jausitės jei tai padarysite? Ką jausite, jei to nepadarysite? Kaip jausitės po kurio laiko (po dienos, savaitės, mėnesio…) jei tai padarysite? Kaip jausitės po kurio laiko (po dienos, savaitės, mėnesio…) jei to nepadarysite?

Pasirinkite geresnę galimybę duotomis sąlygomis. Ką pagal jūsų sąžinę būtų teisinga padaryti? Kaip vertinsite save, jei tai padarysite? Kaip atrodysite savo pačios akyse? Ar tikrai tai yra jūsų sprendimas? Ar jus kažkas verčia? Ar laisvanoriškas jūsų pasirinkimas? Ar jūs pati to norite? Žinoma, būtinai pasitarkite su draugu ir kitais jums svarbiais žmonėmis. Tačiau galutinis sprendimas turi būti jūsų. Jei pasiduosite kieno nors įtakai, vėliau greičiausiai nusivilsite ir gailėsitės.

Apgalvokite, kaip geriausiai įvykdyti savo sprendimą. Kas pasikeis jūsų gyvenime (pasaulyje taip pat), jei tas sprendimas bus įgyvendintas? Kas gali trukdyti įgyvendinti šią galimybę? Kaip, kokių priemonių ėmusis galite tai padaryti geriausiu būdu? Ar tie būdai tinka jūsų asmenybei? Dėl ko jūs tai norite padaryti? Kaip tai paveiks jūsų ir kitų žmonių gyvenimus?

Kaip matote jūsų laukia nelengvas ir svarbus sprendimas. Žymus psichologas Viktoras Franklis yra pasakęs: kai žinai dėl ko – visada rasi, kaip tai padaryti.

Šaltinis:
lrytas.lt

Dalintis:
Padėkoti SMS žinute! | KNYGŲ parduotuvė

DĖMESIO! Portalas neatstovauja tekstų autorių nuomonei, o tiesiog suteikia galimybę jiems pasisakyti. Visus klausimus, simpatijas ar priekaištus geriausia išreikšti po straipsniais nurodytais kontaktais, o jei tokių nėra - argumentuotame komentare. DĖKOJAME už supratingumą!