Jis man pradeda grasinti, kad nusižudys
0 (0)

manipuliavimas-savizudybeKlausimas:

Sveiki, susidūriau su tokia bėda: turiu vaikiną, draugaujam jau 2 metus. Kaip ir visuose santykiuose, mums pasitaiko nesutarimų, barnių ir pan. Kaskart mums rimtai susipykus jis man pradeda grasinti, kad nusižudys. Tai kartojasi ne pirmas ir ne antras kartas. Draugai ir artimieji sako, jog jis manipuliuoja manimi, kad nusileisčiau ir jis būtų nuskriaustojo vietoje. Bet man vis tiek neramu: o kas, jei…? Bandžiau šnekėtis su juo, kad man labai skaudu, kaip jis taip elgiasi, sakė nesikartos taip, bet ir vėl… Ir dar labai baisu šnekėtis su juo, nes dažniausiai mes tuo metu susirašinėjam, nebūnu šalia jo, jis man parašo, kad tuoj žudysis, kad palieka man savo daiktus ir pan. Dažniausiai būna apsisvaiginęs alkoholiu, ir po to nebeatrašo, aš išsigandusi važiuoju pas jį, o jis miega. Tai net nežinau, ką man jam atrašyt į žinutes, kad kaip nors paveikti, kad apsiramintų… Jo pusbrolis jį jau buvo vieną kartą ištraukęs iš kilpos, tai vis ta baimė, kad gali pasikartot… Pas psichologus jis nesikreips, nes jam čia atrodo nieko rimto ir gaila pinigų. Nebežinau net ko imtis, jei tai pasikartos, būtų malonu sužinoti, ką patartumėte…
Miglė (vardas pakeistas)

Atsakymas:

Sveika, Migle. Iš tiesų, susidūrimas su suicidiškais žmonėmis visiems sukelia nepaprastai daug sunkių minčių ir išgyvenimų: baimę, kad nusižudys, kaltės jausmą (gal aš kažko nepadariau ar padariau blogai), pyktį (kad esu įveltas į šį nemalonų reikalą ir turiu tai spręsti), bejėgiškumą (nežinau, ko griebtis, niekas, ką bedaryčiau, nepadeda), nerimą (o jei vėl viskas pasikartos), gailestį (suprantu, kad jis jaučiasi blogai) ir t.t. Visus tuos jausmus įskaičiau ir Tavo laiške, Migle.

Supratau, kad tavo draugui būdingas taip vadinamas manipuliatyvus suicidiškumas. Jis būna dvejopas: kai pasireiškia tik grasinimai, ir kai būna realūs, bet nestiprūs bandymai. Kaip tu minėjai, draugas naudoja abu būdus. Toks elgesys atsirado ne šiaip sau, o siekiant tam tikrų nesąmoningų tikslų. Paprastai tokie žmonės jaučiasi užspeisti į kampą kažkokių išorinių aplinkybių, kurių negali kontroliuoti. Nežinodami kaip elgtis, kad pasiektų savo tikslų, jie pasirenka šį, bent kartą gyvenime efektyviai suveikiantį būdą.

Nepaisant manipuliatyvumo, visada yra tikimybė, kad grasinimai bus įvykdyti. Kaip minėjai laiške, vieną kartą bandymas nusižudyti jau buvo. Laimė, jis baigėsi sėkmingai. Tad ką gi daryti?

Pats geriausias būdas – nepasiduoti šantažui (nes grasinimai nusižudyti yra būtent šantažas), atsiriboti nuo šantažuotojo. Maipuliatorius paprastai žaidžia su tais žmonėmis, kurie reaguoja. Todėl prasminga draugui (aišku, blaiviam) pasakyti, kad daugiau niekada, jokiomis aplinkybėmis, nereaguosi į jo grasinimus nusižudyti. Pasakyti labai tvirtai ir aiškiai, nesileidžiant į jokias pašalines kalbas ar argumentus. Vienintelis dalykas, kuriame Tu gali jam pažadėti pagalbą – kreipimasis į psichologą.

Žinoma, nuo tokio pasakymo Tavo baimės dėl jo gyvybės nesumažės. Pasidalink jomis su žmonėmis, kurie tave palaiko: draugais, bendraminčiais, šeimos nariais. Visada gali su ta problema kreiptis ir į psichologą. Turėtum atminti vieną labai svarbų dalyką: kad ir ką mes bedarytume, kad ir kaip besistengtume dėl kitų, kiekvienas žmogus yra pats atsakingas už save ir savo gyvenimą.

Psichologas
Arūnas Norkus

Įvertinkite!
[Balsavo: 0 Vidurkis: 0]

1 Response

  1. Alone Wolf parašė:

    tam vaikinui arba demesio truksta, arba labai sunki depresija yra… as vietoj merginos nusispjauicua ant jo… cia jo gyvenimas, jis atsako uz savo veiksmus…truksta jam vyriskumo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.